Zdraví

Zdraví, HealthZdraví je jeden z nejdůležitějších atributů u psa. V registrovaném chovu s PP je kontrola zdraví základním kamenem podmínek uchovnění, tedy další reprodukce. Belgičtí ovčáci v ČR mají aktuálně do chovu povinná vyšetření RTG DKK (HD), RTG DLK (ED), DNA profil a ověření původu. Pro selektivní chov pak ještě aktuální vyšetření na dědičné oční vady. Přesto, tak jako mnoho dalších chovatelů děláme i spoustu dalších, nepovinných vyšetření, abychom se ujistili, že chováme jen na zdravých jedincích.

Jako první v ČR jsem u belgického ovčáka měla provedené preventivní vyšetření na dědičné oční vady (rok 1996)  a dysplasie loketních kloubů (rok 1999).

 

Sleduji nejnovější světové trendy, dnes především v překotně se vyvíjejících DNA testech a aplikuji je na svůj chov.

Více o zdravotních vyšetření belgických ovčáků zde

Informace k jednotlivým zdravotním testúm

V chovu psů s PP (rodokmenem) se vyskytují v rámci kontroly zdraví různé zkratky, které nemusí být pro majitele hned srozumitelné. Níže najdete jejich vysvětlení a podrobné informace ke zdravotním vyšetřením v rámci plemene.

Hlavní rozdíl mezi chovem s PP a bez PP je, že v chovu s PP je nutné provést nejméně minimální povinná zdravotní vyšetření, mnoho chovatelů však dělá i nepovinná. Rovněž se sledují, evidují a dají dohledat další zdravotní parametry po mnoho generací chovu. Často zmiňované „zdravotní testy“ v chovu bez PP se po podrobném zkoumání ukáží být pouhou klinickou kontrolou psa před očkováním a nemají se zdravotními kontrolami nic společného.

Tato stránka je ve výstavbě, mnoho informací bude ještě doplněno.